Home
Background
Committee
Workshop
Invited Speakers
Programme
Lectures
Future Conferences
Proceedings
Contract Information
Deadlines
Support
Fees
Funding by EC
Contact Us

 
Programme of Trefftz 2002
International Scientific Committee Members:   

JA Teixeira, IST, Technical University of Lisbon, Portugal, V Kompis, University of Zilina, Slovakia, EAW Maunder, University of Exeter, United Kingdom,   J Petrolito, La Trobe University, Bendigo, Australia,   AP Zielinski, Cracow, University of Technology, Poland

Invited Speakers:

Prof I Herrera Mexico, Prof B Szabo USA, Prof KY Sze Hong Kong, Prof I A Brigadnov Russia, Prof S Abo Diab Syria, Prof Vladimir Sladek - Slovakia,Prof R Piltner USA, Prof N Dumont - Brazil.

 

Welcome and Opening

Session 1 - Chairman Edward Maunder

 

09.00-09.15

Welcome from Head of School (Professor Ken Evans) and the Conference Organiser  

 

 

09.15-10.00

Trefftz-Herrera Indirect Method:  finite element and other numerical implications

 

I Herrera * keynote lecture  PPT

 

 

10.00-10.30

Extension 0f T-element approaches to boundary value problems of linear differential equations with variable coefficients

 

 J Jirousek, A Wroblewski   PPT

 

 

10.30-11.00

Coffee/Tea Break

 

 

Session 2 - Chairman Joao Teixeira de Freitas

11.00-11.30

Trefftz in Translation

 

EAW Maunder    PPT

 

 

11.30-12.00

Adaptive Refinement for a local error bound based on duality

 

OJBA Pereira, JPM Almeida   PPT

   

12.00-12.30

Solution Representations for Trefftz-type Finite Elements

 

Reinhard Piltner    OHP

 

 

13.00-14.00

Lunch

 

 

Session 3 - Chairman Vladimir Kompis

14.00-14.30

Trefftz Function Approximation and Boundary Integrated Formulations

 

V Sladek   PPT/OHP

 

 

14.30-15.00

Variationally based, hybrid boundary element methods

 

NA Dumont, R de Oliveira     PPT

 

 

15.00-15.30

Trefftz Functions using the Fundamental solution with the singularity outside

 

M Vasko, L Jakubovicova    PPT

 

 

15.30-16.00

Coffee/Tea Break

 

 

Session 4 - Chairman Joe Petrolito

16.00-16.30

Folded plate structures with openings - analysis and optimisation

 

B Szybinski, AP Zielinski, M Karas   PPT

 

 

16.30-17.00

Comparison of two types of Trefftz method in solution of inhomogeneous elliptic problems

 

A Uscilowska-Gajda, JA Kolodziej, M Cialkowski, A Frackowiak    OHP

 

 

17.00-17.30

General solution of heat conduction equation by means of heat functions and their application to solving inverse problem

 

M Cialkowski, A Frackowiak

 

 

Tuesday 17th September

 

 

Session 5 - Chairman Ze Paulo Moitinho de Almeida

08.45-09.30

P-adaptive Methods Based on Trefftz Fields

 

B Szabo   PPT

 

 

09.30-10.00

Hybrid equilibrium elements for plates

 

EAW Maunder    PPT

 

 

10.00-10.30

Analytical formulation of hybrid-Trefftz thick plate elements

 

J Petrolito   OHP

 

 

10.30-11.00

Coffee/Tea Break

 

 

Session 6 - Chairman Reinhard Piltner

11.00-11.30

Time integration with Trefftz elements

 

JA Teixeira de Freitas   OHP

 

 

11.30-12.00

General time dependant analysis with the frequency domain hybrid boundary element method

 

NA Dumont, R de Oliveira, DRL Nunes    PPT

 

 

12.00-12.30

A multiscale and "Trefftz" computational method for medium-frequency vibrations of assemblies of heterogeneous plates.

 

L Blanc, C Blanze, P Ladeveze, P Rouche.

 

 

12.30-13.00

Hybrid Finite Elements Wave Based Method for coupled Structural-Acoustic problems

 

B van Hal    PPT

 

 

13.00-14.00

Lunch

 

 

Session 7 - Chairman Vladimir Sladek

14.00-14.30

Reciprocity based Trefftz solutions for non-linear problems

 

V Kompis, V Toma   PPT

 

 

14.30-15.00

Hybrid-Trefftz finite elements applied to plates on unilateral foundation

 

A Wroblewski    PPT/OHP

 

 

15.00-15.30

Methods of fundamental solutions applied to non-linear surface gravity wave problems

 

JA Kolodziej, AC Mendes    OHP

 

 

16.00

End of afternoon session

 

 

16.30

Depart for Bickleigh Workshop Banquet

 

 

17.00

Tour of Bickleigh castle with aperetif

 

 

19.30

Dinner

 

 

Wednesday 18th September

 

 

Session 8 - Chairman Edward Maunder

09.00-09.30

Neural networks for constitutive in finite element analysis

 

AA Javadi, M Zhang, TP Tan     PPT

 

 

09.30-10.00

Properties of regular equivalent-elastic finite element meshes of 3-node plane elements

 

F Molenkamp, CB Sharma    OHP

 

 

10.00-10.30

Basis and shortcomings of 5-node plane elastic linear stress-field elements

 

F Molenkamp, CB Sharma    OHP

 

 

10.30-11.00

Coffee/Tea Break

 

 

Session 9 - Chairman Ney Dumont

11.00-11.30

Modelling of local effects in multi-domain BEM formulations

 

M Zmindak    PPT

 

 

11.30-12.00

On integral moving least squares modelling

 

P Novak    PPT

 

 

12.00-12.30

Trefftz and RBR-based formulations for the analysis of damaged concrete beams

 

V Leitao, CM Tiago, LMSS Castro   PPT

 

 

13.00-14.00

Lunch

 

 

Session 10 - Chariman Edward Maunder

14.00-15.00

Discussions and closure.

 

 

15.30 onwards

Social Programme choose between

 

 

 

Tour of Dartmoor, including a cream tea.

 

 

 

Copyright 2001.
For problems or questions regarding this web contact [S.E.Adam@ex.ac.ukl].